Zarządzanie flotą. Warszawa stolicą VII Ogólnopolskich Targów Motoryzacyjnych i Biznesowych

Już 24 listopada odbędą się VII Ogólnopolskie Targi Motoryzacyjne i Biznesowe, które w całości zostaną poświęcone Car Fleet Managment. Impreza ta zrzesza nie tylko miłośników motoryzacji, ale właścicieli firm, którzy na co dzień korzystają z usług firm oferujących samochody firmowe, a także samych wynajmujących, prezentując nowoczesne trendy w zarządzaniu flotą, strategie logistyczne oraz plany remarketingowe w zakresie obsługiwanych Klientów.

Czym jest zarządzanie flotą?

Zarządzanie flotą, Car Fleet Managment, to proces logistyczny, który który skupia się nie tylko na środkach transportu, ale także na alokacji czy zasobach ludzkich opierając swoje założenia na zbiorze czynności takich, jak planowanie, organizowanie, kierowanie i kontrolowanie. Zarządzanie flotą oparte jest na kryteriach dotyczących czasu, efektywności realizowania celów, kosztów finansowania i lokalizacji. Na tych kryteriach właśnie oparty jest cały system zadań znajdujący się w zakresie zarządzania- dysponowanie środkami transportu, dostępność środków, koordynowanie działań i kontrola zużycia jednostek.

Ze względu na logistyczny charakter zarządzania flotą kluczowe w tym aspekcie się prawidłowe planowanie działań. W tym zakresie pomocne są tzw. decyzje wspomagające, których praca opiera się na analizie problemów związanych z:

  • podziałem środków transportowych w zależności od przeznaczenia, dla odpowiednich celów klienta,
  • dopasowaniem odpowiedniej liczby środków transportu w oparciu o zapotrzebowanie,
  • ustalenie liczby pracowników pod względem liczby udostępnianych środków transportu,
  • planowaniem tras przejazdów (marszrut) dla udostępnianych środków transportowych (ściesle związane z dodatkowymi rozwiązaniami technicznymi np. kontrola czasu pracy osób obsługujących środki transportu, monitoring tras- nawigacja satelitarna (GPS) i geograficzna (GIS),
  • selekcją pojazdów, ich obsługą, a także serwisowaniem.

Dzięki nowoczesnym technologiom zarządzanie flotą w większości przypadków zostało całkowicie lub częściowo skomputeryzowane, co pozwala na kompleksową obsługe klientów. Dzięki systemowi zarządzania w jednej bazie danych odnaleźć można m.in. aktualną lokalizację wypożyczonego pojazdu, stan techniczny pojazdu, przeprowadzić ewidencyjny czas prac personelu obsługującego, dokonać analizy kosztów eksploatacji pojazdów, kończąc na systemie powiadomień o kończącej się umowie czy przeprowadzeniu obowiązkowego serwisu kontrolnego.

CFM czy dla wszystkich?

Zgodnie z analizami rynkowymi przeprowadzonymi w 2014 roku, zauważono, że coraz częściej stację zajmujące się zarządzaniem flotą, w polityce wewnętrznej firmy podkreślają kierunek własnych działań. Początkowo skupione jedynie na dużych przedsiębiorstwach zaczęły większą uwagę przykładać do sektora MŚP (Mikro-, małe-, średnie przedsiębiorstwa), których, jak podają dane z raportu, jest blisko milion na terenie całej Polski. Ze względu na różny charakter branżowy firm, często ich działalność skupia się na potrzebie szybkiego transportu, dlatego konieczne jest stworzenie zaplecza samochodów służbowych. Wiele stacji oferujących system zarządzania flotą w swoich ofertach już zamieszczają bardzo korzystne formy usług przeznaczone dla firm najmniejszych.

Fleet Market 2015, na podstawie analiz zebranych za zeszły rok program warszawskich targów skupia przede wszystkim na reorganizacji programów zarządzania właśnie pod kątem MŚP. Udział w targach jest bezpłatny. Program imprezy zawiera prezentację najnowszych modeli samochodów, wykłady i spotkania z kluczowymi przedstawicielami rynku motoryzacyjnego w Polsce i Europie Wschodniej, a także standy promocyjne wielu firm prężnie działających w branży transportowej.

Zarządzanie flotą a ekologiczna jazda

Ciekawym aspektem poruszonym w zeszłorocznym raporcie była wzmianka dotycząca poszerzenia ofert (właściwie chęci) firm zajmujących się wynajmem o transport ekologiczny- hybrydowy. Na potrzeby klientów, dla których jakość środowiska oraz dbanie o jej właściwe struktury jest bardzo istotnym elementem, wyszło wiele firm oferujących zarządzanie flotą. Warszawa np. z uwagi na wzmożony ruch zarówno samych mieszkańców stolicy, jak i przyjezdnych zdecydowała na wdrożenie regulacji drogowych dedykowanych pojazdom z napędem hybrydowym. Wśród udogodnień znalazły się: darmowe parkingi w płatnych strefach parkowania, możliwość bezpłatnego korzystania z punktów ładowania, a nawet możliwość ruchu w miejscach do tej pory niedostepnych dla klasycznych pojazdów spalinowych- Trakt Królewski. To nie jedyne miasto na mapie Polski, które zachęca swoich mieszkańców do zakupu samochodów hybrydowych. Na liście miast honorujących tego typu transport znalazła się czołówka turystycznych pun któw Polski- Kraków, Toruń, Poznań, Wrocław i Gdańsk.

Targi Expo, lokalizacja

Tegoroczna VII edycja targów motoryzacyjnych odbędzie się 24 listopada, w Warszawskim Centrum Expo XXI, o godz. od 8 do 16. (hale nr 1 i 3 przeznaczone zostały dla wystawców, sala konferencyjna- I piętro- panel konferencyjny).

Adres:
WCE XXI
ul. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

Jedna uwaga do wpisu “Zarządzanie flotą. Warszawa stolicą VII Ogólnopolskich Targów Motoryzacyjnych i Biznesowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s