Złombol

Pomysł narodził się w 2007 roku w głowach kilku przyjaciół, których celem było przejechanie odległego dystansu starym pojazdem po to, aby zebrać gotówkę dla Domów Dziecka na Śląsku. W pierwszym starcie udział wzięły dwie jednostki, które wyruszyły z Katowic do Monte Carlo. Taką samą metę miała kolejna edycja imprezy. Następne lata przyniosły pewną korektę, bowiem końcowy punkt wyznaczany był zawsze w odległości 2500 kilometrów od miasta Katowice w różnych kierunkach. Tegoroczny Złombol przyniósł pewną korektę, bowiem meta znajdowała się na 1500 kilometrze. Trasa dobierana jest w taki sposób, aby celem były na przemian ciepłe i zimne kraje.

W głównej roli w rajdzie występują pojazdy. Są to wozy o socjalistycznej lub komunistycznej produkcji lub konstrukcji. „Ciepła” edycja odbywa się przeważnie we wrześniu, natomiast „zimna” w lipcu lub sierpniu. Cel rajdu ogłaszany jest zazwyczaj w noc sylwestrową, w tym roku był mały wyłom, bowiem takowy ogłoszono pod koniec stycznia. Brak jakiegokolwiek wsparcia ze strony organizatorów dla uczestników, którzy tuż po ogłoszeniu celu rajdu mogą dokonywać zapisów. Brak także dostępności serwisu, a każdy wóz jedzie na wyłączną odpowiedzialność swego właściciela.

Auto powinno spełniać określone wymogi. Przede wszystkim winno być nabyte za mniej niż 1000 zł. i powinno być wyprodukowane w byłym bloku wschodnim, albo przynajmniej zaprojektowane w poprzednim systemie. Trasa odbywa się po publicznych drogach w nielicznych konwojach, jednak każda załoga może jechać własną drogą. Po dotarciu na miejsce, następuje powrót we własnym zakresie.

Najważniejszy w całym przedsięwzięciu jest cel charytatywny. W zamian za udostępnienie powierzchni reklamowej na swoich pojazdach wpłacane są darowizny. Każda załoga musi osiągnąć pewien próg finansowy darowizn, bez którego nie zostanie dopuszczona do startu. Mile widziane są także bonusowe darowizny, bez konieczności umieszczania reklam na pojazdach. Cała kwota przeznaczana jest na określony Dom Dziecka, a kwota kierowana jest na konto Fundacji.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Złombol

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s